جدیدترین اخبار و مطالب جذاب
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ :
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 :: نویسنده :


انجام پایان نامه ارشدمدیریت

۱. مطلب علمی پژوهشی . چنین مطلب ای برخاسته از پژوهشی نوین است که مؤلف خود انجام داده است. طرح اندیشه ای نو، بازپرسی از مسئله ای قبلی با رویکردی مفرق یا نقد علمی پژوهشی که قبلاً صورت گرفته ولی بخش یا بخش هایی از آن جای تأمل دارد. در این نوع مقاله – خواه طرح مسئله ای نو باشد یا نگاهی مفرق به مسئله ای قبلی – رعایت قواعد اخلاقی حکم می نماید که دفاع از نوبودگی طرح یا نگرش در قیاس با آنچه قبلاً انجام شده با نهایت سعه صدر حفظ حرمت اندیشه یا نگرش قبلی یان صورت گیرد. هر گونه کوچک نمایی افراد دیگر بزرگ نمایی خویش رفتاری غیر اخلاقی تلقی می شود. اگر بپذیریم که طرح اندیشه نو یا بازنگری مسئله ای قبلی بدون آن “قبلی ه ها” ناشدنی است و هیچ حرکت علمی بدون تکیه بر تلاش های قبلی یان روی نمی دهد، رویکرد سپاس گونه به آثار قبلی از مضروری ه های اخلاقی کار نوین تحقیقی است.

۲. مقاله علمی ترویجی . متن ترویجی مطلب ای حتمـا ً علمی است که به دلایل مختلف از نظر ساختار و لحن با متن پژوهشی مفرق است. نخستین دلیل این است که مخاطب مقاله ترویجی همترازان نیستند، به مفهوم در مراتب پایین تر از نظر نوع تخصص علمی قرار دارند. به همین ، زبان و بیان خاصی اتخاذ می شود، ساختار برای ای را دنبال می نماید ، از به کار بردن محاسبات پیچیدۀ آماری که جهت آزمون فرضیه در مقاله تحقیقی صورت می گیرد پرهیز می شود. مراتب مخاطبان احتمالا دامنه وسیع ای را در بر گیرد: متخصصان رشته هایی به جز رشته اصلی موضوع مطلب : دانشجویان دانش پژوهانی که در موضوع مورد بحث تحصیل تتبع را آغازکرده اند ، ولی هنوز به پختگی لازم نرسیده اند؛ نهایتاً عامۀ باسواد طرفدار به مباحث علمی. پس ، ترویجی بودن مقاله نه تنها وجه علمی آن را مخدوش نمی نماید ، بلکه مهارت مصرف از زبان علمی ساده و سالمی را می طلبد که مهارتی ستودنی کمیاب است. تدوین مطلب ترویجی هنری است که از تعاطی فهم زبان دشوار علمی توانایی تبدیل آن به زبانی سالم درعین حال مخاطب پسند حاصل می شود.

وجه برجستۀ اخلاقی در این نوع مقاله ، مصرف از تمام تدابیر زبانی تصویر ی جهت انتقال هر چه مطلوب تر اندیشه به مخاطبان پیش بینی شده است، عدول از آن – که به اختلال در جریان رابطه علمی می انجامد – بی توجه ی به اصول اخلاقی در نگارش های علمی است.

۳. متن علمی مروری. این نوع مقاله به تحلیل کلان بررسی انتقادی نوشته هایی می پردازد که قبلاً انتشار شده است. مؤلف مطلب مروری از طریق مقوله بندی، یکپارچه سازی، و ارزشیابی آثار قبلی ، سیر پیشرفت پژوهش های جاری را در جهت روشن کردن مسئله ای معین دنبال می نماید . مقالۀ مروری در عین رعایت مراحل مختلف مقالات علمی پژوهشی، به پی گیری اندیشه های خرد یا کلان مندرج در آثار قبلی می پردازد و بیشتر در پی کشف چگونگی رشد یک اندیشه در طول و درعرصه های مختلف علمی است. مقاله مروری ً به وسیلۀ نویسنده ای تولید و ساخت می شود که با متون نوشته های رشتۀ کاملاً آشناست به مسئله مورد ارزیابی نیز اشراف دارد. در واقع مناسب ترین فرد برای نگارش چنین مقاله ای، کارشناس اهل تتبّع بررسی است که از نظر اطلاعات حوزۀ موضوعی نیز بوقت باشد. چنین فردی را اکثرا ً به عنوان کارشناس متون موضوعی(Subject Literature Specialist) می شناسند که با کارشناس موضوعی(Subject Specialist) مفرق است(حرّی ، ۱۳۸۸، ص ۱۸۲-۱۸۳).

یکی از نکات خیلی مهم اخلاقی در این نوع نگارش ، حفظ کلیۀ حلقه های انتقال اندیشه در طول وقت است. هر گونه حذف – به هر دلیل - در مسیر حرکت اندیشه ای ویِژگزینشه چیزی جز مسخ نقشه راه برای کشف و بازنمایی یک جریان علمی نیست. چنین حرکتی جفا به مولّدان علم، جفا به مخاطبان، جفا به ماهیت علم تلقی می شود.

۴. مقالۀ دایره المعارفی. دایره المعارف ها منطقاً ارائه دهنده اطلاعات پایه در زمینه های مختلف موضوعی هستند نه نویافته هایی که حاصل پژوهش اصیل باشد. به همین مقالۀدایره المعارفی مبتنی بر اسناد و مدارک منابعی است که پیشاپیش موجود بوده و مورد جست و جو و بازیابی قرار گرفته است. مستند بودن در مقالۀ دایره المعارفی حائز ارزش زیاد است. زیرا هر پارۀ اطلاعاتی که در مطلب دایره المعارفی درج می گردد توسط سند و مدرکی از پیش موجود پشتیبانی می شود.

محتوای مقالۀ دایره المعارفی علی القاعده می بایست فارغ از ارزشگذاری و جانبداری له یا علیه اندیشه ای ویِژگزینشه باشد بتواند عکس ی از اطلاعات موجود در زمینه را عرضه نماید ؛ و هرگاه گرایش به جهت جهت ای دارد، در واقع ، تجلّی این گرایش می باست از سرجمع اسناد مدارک حاصل آمده باشد نه از تمایلات ذهنی نویسنده.

منابع مقالۀ دایره المعارفی هم می بایست از جامعیت برخوردار باشد تا از سونگری مباحث مقاله پرهیز شود. منابع گردآمده بایستی حاوی نظرگاه های مفرق حتی متعارض باشد. از لحاظ کیفی هم اعتبار مؤلفان منابع، اصالت منابع، انصاف بی طرفی نویسندگان در برخورد با حقایق دارای ارزش است(حرّی، ۱۳۸۸، ص ۱۸۶-۱۸۸).

تفسیر نادرست از مطالب اخذ شده از منابع، ندیده گرفتن منابعی که حاوی اندیشه های مفرق با باورهای مؤلف مقاله است، بی دقتی در رعایت تمام جانبگی در منابع، نسبت دادن نادرست اندیشه ای به منبعی قبلی ، از عبارت مصادیق بی اخلاقی در نگارش مقالۀ دایره المعارفی است.

۵. مقالۀ همایش. متن ای که برای ارائه در همایش های علمی تدوین می شود از لحاظ ساختار محتوا مشابه متن مجله است، یعنی تمام اصول دربارۀ آن صادق است،بخصوص ً بر نوآورانه بودن آن تأکید می شود. امّا آنچه آن را از مطلب مجله مفرق می نماید دو وجهی بودن آن است. وجهی از آن روایتی است که قرار است در همایشنامـه (Proceedings) به چاپ برسد وجه دیگر آن روایتی است که بایستی در جمع ارائه شود. فرق این دو از لحاظ اندازه و نوع پردازش است. روایت چاپی احتمال دارد از اندازه بیشتری برخوردار باشد، چون مطالعۀ آن در فراغت توسط علاقه مندان صورت می گیرد. امّا در روایتی که برای ارائه آماده می شود، ناگزیر بایستی نکاتی را رعایت کرد که از ارزش بسزایی برخوردارند:

۱. سازگار کردن متن با مدت پیش بینی شده. کمتر همایشی است که جهت سخنرانان مدت معین محدودی را معین نکرده باشد. توجه به مدت پیش بینی شده امری اخلاقی است، زیرا حاکی از انضباط سخنران است و هم نشان دهندۀ حرمتی است که وی جهت سایر سخنرانان نیز حاضران در همایش قائل است. پس نبایستی تصوّر کرد که آنچه او قرار است عرضه نماید چنان از ارزش برخوردار است که بایستی ناگزیر همگان به آن تن دهند اوقاتاضافی را تحمّل کنند. این در واقع بی ارزش شمردن موضعبقیه سخنرانان است. علاوه بـر این ، “مفید مختصر” سخن گفتن خود هنری است که به مراتب والاتر از پرگویی و نادیده گرفتن حق دیگران است. این هنر با آزمایش و ممارست جهت سخنران حاصل می شود.

اکثرا ً پیش بینی می کنند که متنی که جهت ۱۰ دقیقه سخنرانی تولید و ساخت می شود بایستی متشکل از حدود ۱۰۰۰ کلمه (تقریباً چهار صفحه تایپ شدۀ بیست سطری ) باشد. هر گاه این رقم را ملاک قرار دهیم، می توان برآورد کرد که جهت ۲۰ دقیقه سخنرانی ۲۰۰۰ کلمه ، و جهت ۳۰ دقیقه سخنرانی ۳۰۰۰ کلمه کافی است. اگر قرار است در خلال سخنرانی از پاور پوینت یا اسلاید مصرف شود، زمان آن را می بایست جهت رعایت مدت پیش بینی در نظر گرفت.

به منظور رعایت زمان اختصاص یافته به سخنرانی، ً توصیه می کنند که سخنران ، متن را درست با همان وضعیتی که در نظر دارد – یعنی همراه با استفاده از فنون عکس ی – با ولوم بلند به صورت شمرده تست نماید ، تا با حذف آنچه ضروری به نظر نمی رسد، بتواند درچارچوب تعیین شده کار را عرضه نماید .

۲. مصرف از تدابیر تصویر ی. یکی از فنونی که امروزه در ارائه سخنرانی ها حائز ارزش است مصرف از پاورپوینت است. توجه به چگونگی استفادۀ درست از این وسائل نکته قابل توجه ی است که کمتر رعایت می شود. پاورپوینت به این ارزش دارد که مخاطبان حاضر در همایش بتوانند آنچه را نمی توان از طریق سخنرانی بیان کرد به صورت عکسهایی قابل رؤیت به حاضران منتقل شود که عمده ترین آنها جدول ها، نمودارها، وبقیه تصاویر است. در انتقال متن ، دست بالا بایستی به سرفصل های بحث جهت بازنمود تصویر ی بسنده کرد. نامناسب ترین نوع مصرف از پاورپوینت درج کامل متن به صورت تصویر ی است . این امر سبب می شود که توجه حاضران بیشتر معطوف به نوشته های نقش بسته بر پرده جلب شود، و حال آنکه سخنران بایستی بتواند با ارائه درست سخنرانی و استفاده از فراز فرودهای سخن، مخاطبان را به مورد بحث جلب نماید . رابطه شفاهی در سخنرانی ارزش است . پس ، از روخوانی متن تا حدّ ممکن بایستی پرهیز کرد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:08 ب.ظ
I cherished as much as you'll obtain performed proper
here. The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an impatience over that you wish
be delivering the following. in poor health without a doubt come more in the past once more
since precisely the same nearly very continuously inside case you
shield this increase.
دوشنبه 14 مرداد 1398 02:10 ب.ظ
At this moment I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming over again to read additional news.
دوشنبه 14 مرداد 1398 11:57 ق.ظ
What's up colleagues, fastidious paragraph and fastidious urging commented at this place, I am
truly enjoying by these.
دوشنبه 14 مرداد 1398 08:04 ق.ظ
I really like what you guys are usually up too.
Such clever work and reporting! Keep up the great works guys I've included you guys to my own blogroll.
دوشنبه 14 مرداد 1398 01:26 ق.ظ
You are my intake, I own few web logs and sometimes run out from post
:).
دوشنبه 14 مرداد 1398 01:07 ق.ظ
I think that what you published was very logical. However, consider this, what
if you typed a catchier post title? I mean, I don't want to tell you how to run your website, but what if
you added a title to possibly get folk's attention? I mean جدیدترین اخبار و مطالب جذاب -
انواع مطلب علمی is kinda boring. You ought
to peek at Yahoo's front page and see how they write article titles to grab viewers to click.
You might add a video or a pic or two to get readers interested about everything've got to say.

In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.
دوشنبه 14 مرداد 1398 12:41 ق.ظ
Hey very cool website!! Guy .. Excellent ..
Wonderful .. I'll bookmark your website and take the feeds additionally?
I am glad to find numerous helpful info here within the put up,
we want work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
یکشنبه 13 مرداد 1398 09:14 ب.ظ
Hi there, I found your web site by means of Google whilst searching for a comparable matter, your site came up, it seems to be great.

I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just was aware of your weblog thru Google, and located that it is truly informative.
I'm gonna be careful for brussels. I'll be grateful in the event you continue this in future.
Numerous other folks shall be benefited from your writing.
Cheers!
یکشنبه 13 مرداد 1398 10:47 ق.ظ
Currently it appears like Movable Type is the preferred
blogging platform available right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
یکشنبه 13 مرداد 1398 06:48 ق.ظ
Currently it looks like Movable Type is the top blogging
platform out there right now. (from what I've read) Is that what you
are using on your blog?
شنبه 12 مرداد 1398 11:23 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out
right here. The sketch is attractive, your authored subject matter
stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you
shield this increase.
جمعه 11 مرداد 1398 07:25 ب.ظ
Keep up the superb work, I read few posts on this web site and I think that your weblog is real interesting
and has sets of great information.
جمعه 11 مرداد 1398 03:26 ق.ظ
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its
a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.
جمعه 11 مرداد 1398 02:33 ق.ظ
I like what you guys are up also. Such clever work and reporting!
Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.
I think it will improve the value of my website
:).
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:01 ب.ظ
I don't commonly comment but I gotta tell thanks for the post on this amazing one :
D.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 08:17 ب.ظ
Touche. Solid arguments. Keep up the good work.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 08:00 ب.ظ
Yay google is my king assisted me to find this great internet site!
چهارشنبه 9 مرداد 1398 04:15 ق.ظ
There's certainly a great deal to learn about this subject.
I like all of the points you made.
سه شنبه 8 مرداد 1398 04:18 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the
rest of the site is really good.
سه شنبه 8 مرداد 1398 11:49 ق.ظ
I got what you intend,bookmarked, very nice internet site.
جمعه 4 مرداد 1398 05:56 ق.ظ
Hmm is anyone else encountering problems with
the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a
problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.
پنجشنبه 3 مرداد 1398 07:30 ق.ظ
Hiya very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your web site and take the feeds additionally?
I am glad to search out a lot of helpful information here within the submit, we need work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
پنجشنبه 3 مرداد 1398 07:27 ق.ظ
I like what you guys are up too. Such smart work and reporting!

Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll.

I think it will improve the value of my website :).
پنجشنبه 3 مرداد 1398 05:42 ق.ظ
What you posted was actually very reasonable. However, what about this?
suppose you were to create a killer headline? I am not saying your content isn't good,
but suppose you added a post title that makes people want more?
I mean جدیدترین اخبار و مطالب جذاب - انواع مطلب علمی is kinda boring.
You might glance at Yahoo's front page and note how they create article
headlines to get people to open the links. You might add a
related video or a related picture or two to get readers
excited about everything've written. In my opinion, it might
bring your blog a little livelier.
پنجشنبه 3 مرداد 1398 02:46 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I'll make sure to bookmark it and return to
read more of your useful information. Thanks for the post.

I'll definitely return.
سه شنبه 1 مرداد 1398 02:51 ب.ظ
you're in reality a just right webmaster. The website loading pace is incredible.
It sort of feels that you're doing any unique trick. Moreover, The
contents are masterpiece. you have performed a fantastic process on this matter!
سه شنبه 1 مرداد 1398 03:53 ق.ظ
Wow, awesome blog layout! How lengthy have you been blogging for?
you made running a blog look easy. The whole look of your website is excellent, let alone the content!

natalielise pof
یکشنبه 30 تیر 1398 04:26 ب.ظ
Yes! Finally something about how to get help in windows 10.
یکشنبه 30 تیر 1398 11:58 ق.ظ
You are my aspiration, I own few blogs and very sporadically run out from post :).
یکشنبه 30 تیر 1398 12:49 ق.ظ
Yay google is my king aided me to find this great site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60