خانه / مقالات / پروپوزال یا طرح تحقیق

پروپوزال یا طرح تحقیق

انجام پایان نامه ارشد

پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش نویس پژوهشی است که شما در آن به معرفی موضوع، توضیح ارزش آن موضوع، ذکر پژوهش هایی که در قدیم در این باره صورت گرفته نتایجی که فکر می بکنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. چنینآموزش یاآموزش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذکر می بکنید . شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد، اما شکل بندی بنیادین ان، همـواره می بایست حاوی عنوان بندی های مشابه و بخش های زیر باشد:

۱- عنوان تحقیق: (Project Title)

در پروپوزال باید عنوان تحقیق به صورت دقیق ذکر شود. سعی بکنید عنوان ساده و روشن باشد. عنوان تحقیق را به صورت خلاصه ای جمع و جور از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرد.

۲- توضیح موضوع و ارزش آن: (Importance and Statement of Topic)

در این بخش می بایست جوانب موضوع، چگونگی رابطه آن با رشته تحصیلی مورد نظر ارزش مساله به لحاظ علمی کاربر دی را شرح دهید. روشن بکنید جهت چه این مساله باید برای استاد روش شما جذاب باشد؟ چه مساله یا مسأله ی را می خواهید بیان بکنید ؟ و براي چه حل آن با اهمیت است؟

۳- ادبیات تحقیق پژوهش های مرتبط: (Review of Literature and relevant Topics)

زیر این عنوان، بایستی توضیح مختصر ولی جامعی همراه با رفرنس دهی صحیح آکآدم یک (استاندارد هاروارد) در مورد پژوهش هایی که پیش از شما روی این مورد موضوعات نزدیک به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع باید به ذکر پژوهش هایی بپردازید که شما قصد دارید یافته های آن ها را تکمیک بکنید ، غلط ات آن ها را رفع نمایید یا نتایج آن ها را رد نمایید. این قسمت می بایست به استاد روش شما اثبات نماید که شما مطالعه و احاطه ی کافی به مطلبی مورد پژوهش دارید

۴- اهداف فرضیه ها: (Aims and Hypothesizes)

در این بخش باید به ذکر نتایجی بپردازید که فکر می بکنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید که از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به کدام سمت حرکت می بکنید ؟ و فکر می بکنید به کجا خواهید رسید؟ چه گزاره هایی را احتمالا رد یا ااثبات بکنید ؟ باز هم توضیح دهید پژوهش شما دقیقا چه کارایی ( هایی) خواهد داشت.

۵- روش ها و وسائل های تحقیق: (Methodology)
در این بخش توضیح دهید که در انجام پروژه از چه نحوه های علمی مصرف خواهید کرد چه وسائل هایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت. این ها می بایست نحوه های استاندارد تحقیق باشند که در مورد ویِژگزینشه تحقیق شما کاربر د دارند.

۶- منابع: (References)
فهرستی از منابعی که در نوشتن پروپوزال از آن ها استفاده کرده اید، پایه ی مطالعات قبلی شما هستند ، یا این که فکر می بکنید از آن ها مصرف خواهید کرد را الفبایی و منظم کنید در این بخش بیاورید. رفرنس نویسی باید بر اساس استاندارد هاروارد باشد.

مطلب پیشنهادی

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *