بیماری مسافرت را می شناسید؟Reviewed by Admin on Mar 20Rating: 5.0

بیماری مسافرت را می شناسید؟

کافی می باشد سر بچرخانند یا جهت یک لحظه سرشان را پایین بیندازند یا جهت دیدن منظره ای به پشت سر نگاه کنند؛ کار تمام می باشد. آن هم لحظه نشانه ها آغاز شده و همچنین با حال نزار به مقصد می رسند. آن اشخاص به اختلالی به نام «بیماری مسافرت» یا «Travel sickness» یا «Motoin sickness» دچار خواهند بود. آن اختلال عوارضی در فرد ساخته یا ایجاد می کند که البته با رعایت بعضی نقطه ها قابل کنترل می باشد

نشانه ها و علائم بیماری مسافرت, تعرق و همچنین رنگ پریدگی

مسافرت با هر وسیله نقلیه ای می تواند جهت فرد مبتلا به آن اختلال عارضه ساخته یا ایجاد کند. دلیل آن هم نیز تاثیر حرکت وسیله نقلیه روی مایع درون گوش میانی می باشد. هر نوع حرکت ناگهانی، چرخشی، تکان شدید، تغییر اوضاع حین حرکت، راه رفتن در وسیله نقلیه ای مانند هواپیما یا قطار، جا به جا شدن در خودروی فردی یا شخصی مایع درون گوش میانی را تحریک کرده و همچنین نشانه ها آغاز می شوند.

 

نشانه ها و علائم را بشناسید
تعرق، رنگ پریدگی، سردرد، سرگیجه، حسی شبیه دوران سر، لرز خفیف و همچنین احساس سرما، افزایش بزاق دهان، حالت تهوع و همچنین استفراغ از نشانه های شروع بیماری مسافرتی می باشد. آن عارضه معمولا از کودکی همراه فرد می باشد. یکی از دلایل گریه کردن و همچنین بی قراری کودک می تواند ناشی از ابتلا به آن مشکل باشد. در اشخاص مبتلا به آن عارضه، سوارشدن به وسایل تفریحی که چرخشی یا دورانی باشند نیز همین عارضه را در پی دارد.

 

نشانه ها و علائم بیماری مسافرت, تعرق و همچنین رنگ پریدگی

 

چگونه کنترل کنید؟
سفر با خودروی فردی یا شخصی
بهترین مکان جهت تو صندلی کنار راننده می باشد. در صورتی که امکان نشستن در آن هم صندلی را ندارید، حتما کنار پنجره بنشینید. هنگام حرکت به پشت سر نگاه نکنید حتی در صورتی که زیباترین منظره جهان باشد!

 

سفر هوایی
دو ردیف اول هواپیما و همچنین نهایتا پیش از رسیدن به بال هواپیما که مقدار و اندازه و میزان تکان ها کمتر احساس می می شود، بهترین مکان نشستن جهت اشخاص مبتلا به بیماری مسافرتی می باشد. هنگام حرکت نباید از جای تان حرکت کنید. سر را پایین نیندازید و همچنین از خوردن خوراکی پرهیز کنید. در طول سفر نیز هواکش را به سمت صورت تان تنظیم کنید تا هوای جدید و تو و تازه نفس بکشید. بعد از نشستن کامل هواپیما از صندلی تان بلند شوید.

 

سفر با قطار
در مورد قطار، مکان واگن زیاد مهم نیست. در مورد قطار بایستی و حتما به سه نقطه دقت کنید. اول آنکه سمت نشستن تو بایستی و حتما همسو با حرکت قطار باشد. آن نقطه را بایستی و حتما هنگامی که سوار مترو یا اتوبوس هستید هم رعایت کنید. دوم آنکه پنجره واگن تو حتما باز باشد تا هوای جدید و تو و تازه نفس بکشید و همچنین سوم آنکه هنگام حرکت قطار از جای تان بلند نشوید.

 

سفر دریایی
صندلی های جلویی یا از نیمه کشتی به سمت جلو و همچنین ترجیحا عرشه کشتی را جهت نشستن انتخاب کنید. هنگام حرکت نیز از جای تان حرکت نکنید.

 

نشانه ها و علائم بیماری مسافرت, تعرق و همچنین رنگ پریدگی

 

آن نقطه ها یادتان باشد
غذا نخورید
حداقل از دو ساعت قبل از حرکت با هر وسیله نقلیه ای، غذای سنگین نخورید. هرچه معده خالی تر باشد، احتمال بروز آن حالت کاهش خواهد یافت و همچنین در صورت بروز، نشانه ها کمتر بروز خواهدکرد.

 

سر را مستقیم نگه دارید.
هنگام حرکت با هر وسیله نقلیه ای سرتان را زیاد تکان ندهید و همچنین به روش خاص، پایین نیندازید. در حرکت مطالعه نکرده یا به تلفن همراه تان نگاه نکنید.

 

چرب و همچنین شیرین نخورید
از یک ساعت قبل حرکت و همچنین در طول سفر از خوردن غذاها و همچنین تنقلات چرب و همچنین شیرین خودداری کنید. آن خوراکی ها محرک بوده و همچنین عاملی جهت تشدید حالت تهوع و همچنین استفراغ خواهند بود. غذاها و همچنین تنقلات تند و همچنین ادویه دار نیز همین مشکل را ساخته یا ایجاد می کنند.

 

لیمو همراه تان باشد
بوکردن یا خوردن لیموترش هنگام سفر راهی جهت جلوگیری از ساخته یا ایجاد حالت تهوع می باشد. بنابراین دائما آن داروی طبیعی را همراه داشته باشید.

 

دارو مصرف کنید
بعضی داروها مانع از بروز حالت تهوع می شوند. با مشورت پزشک، یکی از آن داروها را خریده و همچنین نیم ساعت قبل از هر نوع سفری آن دارو را میل کنید. آن داروها حالت گیجی و همچنین خواب آلودگی ساخته یا ایجاد می کنند ولی باید توجه داشت در عوض تو را از عوارض آن بیماری آزاردهنده مصون می کنند.