خانه / مقالات / آموزش مقدماتی ASP.NET MVC 4.0

آموزش مقدماتی ASP.NET MVC 4.0

شروع کار :

برای شروع نرم افزار Visual Studio Express 2012 را اجرا بکنید ،اما شما می توانید از از برنامـه های دیگری حاوی :

۱٫ Visual Studio 2010/SP1
2. Visual Studio 2012
3. Visual Web Developer 2010 Express

آموزش asp.net mvc

آموزش asp.net,آموزش asp.net mvc,آموزش asp.net با c#,clicksite.ir

نیز مصرف بکنید .
ویژوال استودیو محیط مجتمع گسترش یافته یا IDE (integrated development environment )است .درست مثل پروگرام مایکروسافت ورد (Microsoft Word ) که جهت نوشتن اسناد از آن مصرف می بکنید ،شما از IDE به منظور نوشتن نرم افزار ها مصرف می بکنید .
جهت شروع کار بعد از اجرا ویژوال استودیو ،بوسیله مورد ی New Project از پنجره Start ( یا از طریق منوی File -> New Project ) اقدام به ایجاد یک پروژه جدید بکنید .

ایجاد اولین برنامـه کاربر دی :

شما جهت ایجاد پروگرام خود می توانید یکی از زبان های برنامـه نویسی ویژوال بیسیک یا ویژوال سی شارپ را انتخاب بکنید .حال از سمت چپ پنجره استارت زبا C# را گزینش کرده ،پس مورد ASP.NET MVC 4 Web Application را انتخاب بکنید .

در کادر مکالمه ای New ASP.NET MVC 4 Project ،مورد Internet Application را انتخاب کرده نوع View را به صورت پیش فرض یعنی همان مورد Razor انتخاب بکنید .

۱٫ حال بر روی مورد Ok کلیک بکنید . ASP.NET MVC الگویی آماده از پروگرام تحت وب داراست که اکنون با عنوان Hello World برای شما ایجاد شده است.

حال از منوی Debug مورد ی Start Debugging را کلیک بکنید تا برنامـه ایجاد شده اجرا گردد.

۲٫ ضمننا خاطر نشان می کنم که شما می توانید جهت اجرای پروگرام فرد دی از کلید میانبر F5 نیز مصرف بکنید .با فشردن کلید F5 شما باعث می شود نرم افزار IIS Express اجرا گردد و نرم افزار کاربر دی شما را اجرا نماید .پس ویژوال استودیو مرورگر وب را به صورت پیش فرض اجرا کرده صفحه ی home page اپلیکشین ایجاد شده را به نمایش در می آورد.همان گونه که مشاهده می بکنید آدرس موجود در نوار آدرس مرورگر وب شما حاوی کلمه localhost است ،نه چیزی شبیه example.com.لوکال هاست همیشه به رایانه مکانی ما اشاره دارد که شما درون آن نرم افزار را به اجرا درآورده اید.زمانی که شما ویژوال استودیو را جهت اجرای یک پروژه تحت وب به کار می برید ،یک پورت به صورت تصادفی جهت وب سرور به کار می رود.در عکس زیر شماره ی پورت ۴۱۷۸۸ است ،به طبع در صورتی که شما باره دیگر این برنامـه فرد دی را اجرا بکنید شماره پورت تغییر می نماید

اضافه کردن کنترلر ( Adding a Controller ) : MVC مخفف کلمات model-view-controller است .MVC یک الگوی نوین پروگرام نویسی جهت گسترش پروگرام ها است ،پروگرام هایی که دارای ساختار معین ،کاملا قابل اعتماد و تست می باشند به راحتی می توان آنها را در هر زمانی دستخوش تغییرات کرد.پروگرام هایی که بر پایه الگوی MVC هستند حاوی بخش های زیر می شوند :

۱٫ مد ها (Models) : کلاس هایی می باشند که ما از آنها جهت دسترسی به داده های مورد نظر از آنها مصرف می کنیم ،ضمننا ما از این کلاس ها به منظور به اجرا درآوردن قوانین صلاحیت داده ها (Validation ) استفاده می کنیم.

۲٫ ویوها ( Views ) : طرح های آماده ای می باشند که شما به منظور تولید داینامیک فایـل های HTML برای نمایش داده ها به کاربر ان ،آنها را ایجاد می بکنید .

۳٫ کنترلرها ( Controllers ) : حاوی کلاس هایی می شود که درخواست های ورودی از سمت مرورگر را دریافت می کنند و آنها را به مد های مربوطه تحویل می دهند ،پس نتیجه یا همان داده هایی را که مـدل به عنوان جواب باز می نماید ،دریافت می کنند و از طریق ویوها ،الگوی ظاهری
مناسب را گزینش کرده و به عنوان جواب نهایی به مرورگر تحویل می دهند.

ما در این دوره روش ی همه موارد بالا را پوشش می دهیم و به شما نشان می دهیم که چگونه بوسیله آنها یک پروگرام ایجاد بکنید .

شروع کار :

برای شروع یک کلاس کنترلر نو می سازیم ،جهت این منظور در سمت راست صفحه در بخش Solution Explorer بر روی پوشه ی Controllers کلیک راست کرده ،پس مورد Add Controller را گزینش بکنید .

نام کنترلر جدید را HelloWorldController تایپ بکنید .الگوی پیش فرض به مفهوم Empty MVC controller قرار دهید و بر روی دکمه ی Add کلیک بکنید .

همان گونه که مشاهده می بکنید در بخش Solution Explorer فایل با نام HelloWorldController.cs ایجاد شده است که هم اکنون در بخش میانی IDE باز شده است.

محتوای فایل باز شده را با کدهای زیر تعویض بکنید :

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴

using System.Web;
using System.Web.Mvc;

namespace MvcMovie.Controllers
{
public class HelloWorldController : Controller

//
// GET: /HelloWorld/

public string Index()

return “This is my default action…”;

//
// GET: /HelloWorld/Welcome/

public string Welcome()

return “This is the Welcome action method…”;

متد کنترلر یک رشته کلمات را به صورت یک نمونه ایجاد می نماید .نام کنترلر مورد نظر HelloWorldController است و اولین متد ایجاد شده با نام Index ایجاد شده است.حال اجازه دهید تا نتیجه کار را توسط مرورگر مشاهده کنیم.بعد از اجرای نرم افزار نام کنترلر ساخـته شده را (HelloWorld ) در ادامه آدرس موجود در نوار آدرس تایپ بکنید کلید Enter را بفشارید (http:/localhost:1234/HelloWorld ).صفحه ای که شما در مرورگرتان مشاهده می بکنید چیزی شبیه عکس پایین است .در متد ایجاد شده شما به طور مستقیم یک رشته عبارت را بوسیله HTML به نمایش در می آورید.

ASP.NET MVC می تواند کلاس های کنترلر مفرق ی را فراخوانی نماید ( همين طور می تواند متدهای مختلف نوشته شده داخـل کلاس های کنترلر را فراخونی نماید ) ،و تمام ی این فراخوانی ها بستگی به آدرس نوشته شده درون نوار آدرس دارد.قالب روش ی آدرس دهی در ASP.NET MVC به صورت زیر است .

[Controller][ActionName]/[Parameters]

اولین بخش از این شیوه آدرس دهی (Controller ) ،معین می نماید که کدام کلاس کنترل می بایست اجرا گردد.پس در مثال بالا کلمه HelloWorld به فایـل کلاس کنترلر HelloWorldController اشاره می نماید به آن رجوع می نماید .بخش دوم (ActionName )،تعیین کننده ی این است که می بایست کدام یک از متدهای موجود داخـل کلاس به اجرا در بیاید.همان گونه که مشاهده می بکنید در مثال بالا این بخش از آدرس (HelloWorldIndex ) باعث به اجرا در آمدن متد Index موجود در فایل کلاس کنترل HelloWorldController می شود.دقت داشته باشد که شما کافی است در نوار آدرس مرورگر جمله HelloWorld را اضافه بکنید و نیازی به اینگونه نوشتن نیست (HelloWorldIndex ) ،زیرا در صورتیکه نام متد مورد نظر برای اجرا ذکر نوشت به صورت اتوماتیک و پیش فرض متد (Index ) فراخوانی می شود.

حال در نوار آدرس مرورگر وب این آدرس را وارد بکنید (HelloWorldWelcome ) ،همان گونه که مشاهده می بکنید این کار باعث می شود متد Welcome اجرا گردد متن This is the Welcome action method… به نمایش درآید.متدهایی که تا کنون به کار برده ایم هیچکدام حاوی پارامتر (Parameters ) نبوده اند ،در ادامه می خواهیم به این مساله رسیدگی کنیم.

حال می خواهیم میزان ی تغییرات در پروگرام خود ایجاد کنیم تا بتوانیم در زمان فراخوانی متدها در نوار آدرس ،میزان پارامترها را وارد کنیم.برای این منظور دستورات قبلی متد Welcome را با دستورات زیر عوض بکنید :

۱
۲
۳

public string Welcome(string name, int numTimes = 1)
return HttpUtility.HtmlEncode(“Hello ” + name + “, NumTimes is: ” + numTimes);

حال بار دیگر برنامـه را اجرا بکنید این آدرس را در نوار آدرس وارد بکنید :

۱

/HelloWorld/Welcome?name=Scott&numtimes=4

اینکار باعث می شود پارامترهای متد مورد نطر میزان دهی شوند.

در همه مثال های این بخش فقط از دو بخش VC ،الگوی MVC مصرف کرده ایم و از رابطه بین کنترلر ( Controller ) و ویو (View ) مصرف نکرده ایم.در حالت این که به صورت مستقیم کنترلر خروجی HTML تولید نماید ،مطلوب شما نیست.لذا ما در هر نرم افزار خود از الگوهای مجزایی در بخش ویو (View ) مصرف می کنیم ،که به ما کمک می کنند که جواب های مناسب تحت HTML تولید کنیم.

مطلب پیشنهادی

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *