خانه / مقالات / عاقبت و عوارض وحشتناک گوش کردن به موزیک

عاقبت و عوارض وحشتناک گوش کردن به موزیک

عاقبت و عوارض وحشتناک گوش کردن به موزیک

هر روز کاربران بسیار زیاد بسياري عبارت دانلود آهنگ نو را در موتورهای جستجو، جستجو میکنند و برای این جمله وبقیه جمله های مشابه سایتهای خیلی بسیار زیاد ی تولید شده که در تصویر زیر حدود ۷۳ ملیون نتیجه را جهت جمله دانـلود موسیقی نو مشاهده میکنید.

دانلود موزیک نو


دانلود موزیک ویدیو جدید

در این نوشته قصد داریم در مورد موزیک ، انواع آن، علت تحریم، نظر قرآن مراجع مضرات جهان یی اخروی آن به صورت اسلامی و منطقی بحث کنم.

موسیقی چیست؟

مجموعه صداهایی است که از دستگاه های صوتی موسیقی به صورت ضربی غیر ضربی تولید می شود که موسس آن شیطان است (بنابر روایت رسول اکرم (ص) که فرمودند ابلیس اولین کسی بود که مرتکب غنا شد).

انواع موسیقی کدام ها اند؟

از نظر دین مقدس ادرود موسیقی به ۲ نوع است:

۱- موسیقى مطرب مناسب با مجالس لهو لعب و عیاشی که گوش دادن به آن آدم را به وجد میاورد.

۲- موسیقى غیر مطرب و معمولى که آدم را به هیجان شهوى و وجد وا دار نمی‌کند.

همان گونه که میدانید ی که مریض میشویم پیش دکتر مراجعه میکنیم، وقتی که اتومبیل ما خراب می شود پیش میکانیک مراجعه میکنیم؛ اگر مریض شویم ما بدون اینکه چیزی نمیدانیم دارو مصرف کنیم یا دست به مرمت اتومبیل خود بزنیم کار احمقانه ای است به همین ترتیب به تمام مشکلات زندگی پیش کارشناس مراجعه میکنیم تا مساله را ما را بر طرف سازد. در امورات دینی و احکام ۳ حالت دارد یا باید شما مجتهد باشد، یا محتاط باشید و یا مقلد باشید به این ترتیب اگر مجتهد و محتاط نیستید باید از مرجع تقلید اعلم تقلید بکنید .

همه مراجع تقلید گوش دادن به موزیک که مطرب بوده مناسب مجالس لهو لعب و عیاشی است و زمان گوش دادن به آن آدم را به وجد می آورد را حرام دانسته اند. همه مراجع تقلید موسیقی که برخلاف شماره اول است یعنی مناسب جلسات لهو لعب و عیاشی نیست و آدم را به وجد نمی آورد را حرام نمی دانند مگر ت عظام گلپایگانى (‌ره) و صافى گلپایگانى (‌دام عزه).

حرام چیست؟ حرام گناه کبیره‌ی است که با دوباره تکرار آن وسیله ذلت و بدبختی آدم در جهان و آخرت فراهم می شود . با انجام حرام و تکرار آن باعث می شود از خداوند دور شویم، از عبادات لذت نبریم، به معنویات علاقه ای نشان ندهیم نسبت به آنان دلسرد شویم، نسبت به واجبات کاهل میشویم، قلب چرکین می شود ، شیطان بر ما چیره می شود آنجاست که وا ویلاست!

چرا آهنگ حرام شده است؟ علت تحریم مضرات آن چیست؟

‌علت تحریم موسیقى حرام واضح است، زیرا موسیقی ‌های شهوت زا آدم را به لهو و لعب و عیّاشى و‌بى بند بارى سوق می‌دهد باعث تزلزل اعتقادات مذهبی می شود و وقتی که اعتقادات مذهبی به تزلزل کشیده شد آنجاست که مانند بی دینان در امورات خود جهان یی خود عمل میکنیم، که این، سبب بدبختی آدم در جهان آخرت می شود .

بهتر براي چه حرام شد؟ معین ه که خدا هرچیزی را که برای ما در جهان آخرت ضرر داشته حرام کرده آن چیزی هم که به خاصیت ما در جهان و آخرت بوده واجب گردانیده، این مورد هم از روی محبت خدا نسبت به مخلوقش حرام شده تا مخلوقش به گناه و حرام گرفتار نشود که اسباب بدبختی او در جهان آخرت فراهم شود. در غیر آن از خدا چه کم میشد که ما موزیک حرام گوش کنیم؟ حیف نیست این پر اهمیت را صرف گوش دادن به موسیقی های بی معنی و پوچ بگردانیم و گناه جمع کنیم؟ نکته مهمی که قابل ذکره اینه که ما را خدا خلق کرده است، قرآنی نیز فرستاده که آدم به گمراهی کشیده نشوند (همان گونه که وقتی تلوزیونی میسازند با آن دفترچه راهنما مینویسند که طرز استفاده آن را به صورت درست بدانیم) آیا این درست است ما که مخلوق هستیم از خالق در چیزهای که ما را امر و نهی کرده پیشی بگیریم؟ به راستی ما خوبتر میدانیم یا آنکه ما را خلق کرده ؟ جواب معین است.

از مضرات دیگر موسیقی میتوان به اعتیاد به موسیقی اشاره کرد یکى از آثار سوء موسیقى این است که نوازنده یا شنونده را معتاد می‌کند این اعتیاد‌ عواقب بدى به دنبال دارد؛ همچنان سر و صداى بسياري که تولید می شود براى دستگاه شنوایى ضرر آور است؛ تأثیر سر صداى خیلی برروح و روان آدم یکى از آثار بد موسیقى قلمداد می‌شود، از مضرات جسمیآهنگ اینست که سر و صوت خیلی حساسیت را نسبت به حمله ویروس‌ها خیلی می‌کند وناراحتی‌های کلیوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود. فقط این موارد نیست بلکه از دیگر مضرات جسمی موزیک میتوان به ضرر رسانیدن به معده اشاره کرد. بر طبق تست ‌هایى که پرفسور «‌لودویگ دوملینگ» در مورد موزیک ‌هاى شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موسیقی بیت، آوازهاى پاپ یعنى موسیقی مدرن نسل جوان انجام‌داده تست های مکررّ انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشى معده اسید کلریدریک در کسانى که به موسیقی ‌پاپ گوش کرده بودند، بیش از سائرین تقلیل و کاهش یافته بود. همچنان موسیقی باعث کوتاهی عمر می شود زیرا در ارزیابی ‌هایى که محققّان کرده ‌اند، از بین ۴۶ نفر موسیقی ‌دان نوازندگان‌ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانى و غیره، متوسط عمر آنان ۴۷ سال بوده است.

بنده خودم در جامعه زیاد دیدم که جوانی که به امورات مذهبی زیاد پایبند بود، بخاطر گوش دادن به موسیقی موسیقی بعد از مدتی به صورت کامل عوض شد نه تنها واجبات را انجام نمیداد بلکه حرام هایی را انجام میدهد. بله این چنین است، موزیک حرام آدم را به سوی حرام سوق میدهد همان گونه که قرآن کریم، مداحی، سخنرانی های مذهبی آدم را به سوی معنویات سوق میدهد؛ حرام ذلت و خواری است، و معنویات رسیدن به درجات عالی اخروی و زندگی درست و سالم در جهان . گزینش با شماست!

نظر قرآن در مورد موسیقی

در قرآن کریم این راهنمای بزرگ الهی در مورد موسیقی اشاره شده است:

در سوره مبارکه لقمان آیه ۶ چنین آمده است: «و بعضی مردم خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند تا بی هیچ عملی دیگران را از راه خدا گمراه کنند آن را به سخره گیرند؛ آنان جهت شان عذابی خوارکننده است». و همچنین در سوره حج آیه ۳۰ به «واجتنبوا قول الزور/ از سخن باطل دوری بکنید » اشاره شده است.

آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر آیه شش سوره لقمان در مورد جایگزین های آهنگ می نویسد:

«جهت رفع خستگی ایجاد نشاط، راه های مناسب و سالمی وجود دارد، مانند سیرومسافرت ، ورزش، دید بازدید، گفت گوهای علمی انتقال تجربه از تمام مهم تر رابطه با آفریدگار هستی که فقط آرام بخش دل هاست، براي چه خود را سرگرم لذت هایی کنیم که پایانش ذلت و آتش است؟».

مطلب پیشنهادی

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *