خانه / مقالات / نقش خیلی مهم موسیقی در یادگیری

نقش خیلی مهم موسیقی در یادگیری

دانلود آهنگ جدید

آدم از بدو خلقت برای سازگاری با محیط نیازهای متعددی داشته که هنر یکی از راه‌های سازگاری بشر در خدمت زیبا طلبی، آرامش و نشاط زندگی اوست موزیک شکلی از هنر است که احساس عاطفه، نشاط معرفت آدم را بدون نیاز به زبان منتقل می‌کند. بشر اولیه به کمک حنجره وسائل آلات ابتدایی از سنگ و چوب، موزیک اولیه را تولید کرده است. نقاشی روی دیوارها از زمان باستان نشان می‌دهد که آهنگ قبلی ه زیاد داشته و با آفرینش بشری همراه بوده است. از این‌رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم آیین‌های مختلف همراه موزیک به‌عنوان وسیله‌ای جهت ابراز همبستگی جمعی و رفع دلهره و ترس ‌ها، غم‌ها و ایجاد آرامش شادی در بین افراد قبیله برگزار می‌شده است. موزیک زبان آرزوها، انتظارها و عواطف بشری است هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی‌های عاطفی فرهنگی موسیقی ویِژگزینشه دارد. با درک آهنگ ظهور عواطف زیبا ، همدردی تفاهم بیشتر خواهد شد. موزیک ، غم، شادی ، ترس ، دلهره دیگر احوال آدم ی را به گویاترین قابل درک‌ترین زبان بیان می‌کند.
آهنگ مشاهیر
آلبرت انیشتین که به‌عنوان باهوش‌ترین آدم جهان بیان است، در کودکی و زمان مدرسه خیلی تنبل و کم حافظه بوده و یکی از معلم‌های او به مادرش گفته بود که فرزندش را به مدرسه نفرستد و اجازه دهد سرکاری آسان برود؛ اما مادر انیشتین هیچ وقت باور نداشت که پسرش خنگ است. روزی مشاور تحصیلی به مادرش توصیه کرد برای فرزندش یک ویولون بخرد! انیشتین در نواختن ویولون پیشرفت کرد و موسیقی سبب شد که او به نابغه‌ترین شخص جهان تبدیل شود. وی چندین بار در محافل گوناگون اعلام کرد که ویولون سبب شکوفایی استعدادش شده است. این دانشمند آلمانی به موتزارت و باخ علاقه ویِژگزینشه داشت. یکی از دوست ها او می‌گوید، وقت ی‌که انیشتین در معادلات چند مجهولی عاجز می‌ماند، به آهنگ گوش می‌کرد یا ویولون می‌نواخت پس تمام موارد پیچیده ریاضی را به راحتی حل می‌کرد. دونالدالدینک هپ، برنده جایزه نوبل پزشکی از نورولوژیست‌هایی است که با نگرش روانشناسی در زمینه نوروفیزیولوژی موزیک پژوهش‌هایی انجام داده است. وی اعتقاد دارد هوش، ادراک و حتی هیجان با تجربه به دست می‌آید و ذاتی نیست. هپ، بنیانگذار فرضیه‌ است که بیان می‌دارد نوزادان با سیسـتم شبکه‌ای از نورون‌ها زاده می‌شوند و رابطه درونی، محیطی تجربه حسی سبب می‌شود این شبکه سازمان‌یافته وسیله تعلت با محیط را فراهم سازد و آنها از راه یادگیری یا تحول پالایش یابند. مجتمع سلولی مهم نورولوژی اندیشه یا فکر است و بدین ترتیب اثبات می‌کند جهت چه حضـور یک شیی یا شنیدن آهنگ یا ملودی آشنا احتیاج به فکر کردن ندارد و چطور بوی عطر یا چند نغمه و آهنگ قدیمی خاطرات مربوط به یک یا دونت قدیمی را به یاد ما می‌آورد.
افزایش فرد ی
می‌تواند به‌عنوان آرامبخش در تقویت دقت و هوش رشد پرورش استعدادهای کودک، حتی اصلاح وضعیت تغذیه، خواب و بیشتر شدن وزن او موثر باشد. ابوعلی سینا رودکی ارزش خاصی برای آهنگ قائل بودند. فارابی اعتقاد داشت، موسیقی ایجاد انگیزه نشاط می‌کند و سبب خیال‌پردازی انگیز می‌شود. ارسطو می‌گوید از موسیقی می‌توان در بسياري از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، خوشگذرانی، تعدیل احساس ات عواطف بازبینی مصرف کرد. اما معتقد است اوقات فراغت باید با نوعی آهنگ آرام و تعالی بخش پر شود. افلاطون در مورد تأثیر موسیقی گفته است: «موسیقی جهت زندگی بشری ضروری است. شما بیمارترین روح آدم ی را در اختیار من بگذارید، من قادرم با قوت موسیقی کسالت او را از درونش خارج کنم آدم ی هوشمند سلحشور به شما تحویل دهم». موسیقی تأثیرات شگرفی روی مغز آدم دارد.
موزیک اصلاح ی
موسیقی ویرایش ی رشته جدید است و به مدت پنجاه سال به‌عنوان تخصص حرفه‌ای و کلاسیک گسترش پیدا کرده است. در سال ۱۹۵۰، انجمن موزیک ویرایش ی تأسیس شد. آهنگ بازبینی ی جهت افرادی که موارد گوناگون می باشند ، مانند عقب افتادگی ذهنی، رشدی، معلولیت جسمی و روحی به منظور دستیابی به بهداشت روحی و جسمی کاربر د دارد. اما آهنگ فقط برای افرادی که مشکلات عقب افتادگی جسمی روانی دارند مفید نیست، بلکه در شرایط مختلف پزشکی نیز مفید است؛ از عبارت فشار روانی ، درد زایمان و ترشح اندروفین در وقت زایمان، بیهوشی در عمل‌های جراحی و آلزایمر. برای مثال، در بیماران مبتلا به آلزایمر، آواز خواندن نواختن موسیقی انفرادی و گروهی با همسالان، مهارت‌های فردی را افزایش می‌دهد و رابطه اجتماعی را باروش مطمئن لذت‌بخش (با نواختن شنیدن موزیک و رقصیدن) برقرار می‌کند. امروزه همچنین به اثبات رسیده موزیک آرامبخش موتزارت روی بیشتر شدن نورون مغزی اثر می‌گذارد که به پدیده تاثیر موتزارت معروف است. پژوهش‌ها نشان داده است که موسیقی با مناطقی از مغز ارتباط و اثر تقویتی دارد. موزیک شاد آرامبخش، کار تمپورال مغزی نیمکره چپ و موسیقی غمگین نیمکره راست مغز را تحریک می‌کند. موسیقی شاد آرامبخش با ایجاد روحیه آرام باعث جذب سلولی تغذیه بهتر و بیشتر شدن کیفیت رشد، به‌خصوص در کودکان می‌شود. موسیقی آرام موتزارت وابستگی عاطفی مادر و بچه را حین شیردهی افزایش داده و باعث شکوفایی عشق و دوستی بین مادر و شیرخوار می‌گردد. موسیقی در مراحل مختلف زندگی کودک به نوعی در شکل‌دهی شخصیت او اثر گذار است. در سن ۲ سالگی، زمان ی‌که کودک نظم را می‌فهمد، می‌آموزد چطور آوازی را تقلید نماید چنانچه شعری برای ش بخوانید یا آهنگ را بشنود، آن را تقلید می‌کند. از آنجا که موسیقی به‌عنوان پدیده اجتماعی و تربیتی در عصر حاضر شناخته شده است، آشنایی آموزش صحیح آن می‌تواند نقش اثر گذار ی در روحیه و فرد کوچولو داشته باشد. او می‌تواند همراه با کار ‌هایی همچون نقاشی، زبان و ورزش به یادگیری موسیقی نیز بپردازد.
تأثیر موسیقی بر افزایش مغزی
امروزه تأثیر موسیقی بر افزایش مغزی فوائد موسیقی در مراحل مختلف زندگی
(از زمان جنینی تا سالمندی) ثابت شده است و تاثیر آن روی سیستم ‌های حسی، حرکتی، هیجان، هوشیاری، عاطفی و ترشح غده ها بحث می‌شود.
افزایش قدرت تخیل و تمرکز
آهنگ قدرت تخیل تمرکز بچه را پرورش به او نظم و ترتیب و لذت اجرا شنیدن آهنگ بهتر را جايزه می‌دهد.
بهترین زمان راهنمای موزیک
بهترین سال‌های آموزش آهنگ برای کودکان پنج سالگی است نکته با اهمیت اینکه در هر سنی می بایست شیوه مناسب آن سن اتخاذ شود. موزیک دسته جمعی انگیزه شوق یادگیری را در کودکان تقویت می‌کند؛ جهت چه که حاصل شادی دسته جمعی است و باعث شکوفایی استعدادهای نهفته در آنها می‌شود. دست‌اندرکاران تعلیم تربیت می بایست با جدیت پروگرام ‌ریزی موسیقی را در کنار دروس دیگر قرار دهند تا زیاد ی از مشکلات جسمی روانی کودکان بازبینی یابد.
دکتر اکبر کوشانفر کارشناس کودکان

مطلب پیشنهادی

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *