خانه / مقالات / آشنایی با مفهوم DNS

آشنایی با مفهوم DNS

DNS – مخفف Domain Name System یا سیـستم نام دامنه است DNS نشانگر یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت جهت تبدیل نام دامنهبه آدرس IP است. ماموریت برای آن است که میانجی بین آدرس IP، نام سیستم طرف از وب وبسایت ها حوزه های مربوطه می باشند ، خود به صورت عددی و حروف است. یکی دیگر از عملکرد های با اهمیت زیاد DNS، جهت کنترل پیامهای ارسال شده است.


سرور مجازی ایران

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

پس بعداز وارد کردن نام وب سایت DNS با استفاده از آدرس آی پی وب سایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد. برای مثال در مورد گوگــل آی پی آدرس google.com در اینترنت ۱۷۳٫۱۹۴٫۳۹٫۷۸ است . و این یعنی اینکه چنانچه این آدرس عددی یا آی پی را در بخش آدرس بار مرورگر بنویسید بازهم وارد وب سایت گوگل خواهید شد. برای این از آدرس google.com مصرف می کنیم چرا که جهت ما قابل فهم تر است و آسان تر می توانیم آن را بخاطر بسپاریم. DNS را اکثرا مشابه دفترچه تلفن می دانند بخاطر اینکه می تواند نام های قابل فهم آدم را با اعدادی که قابل فهم جهت اتومبیل است تطابق دهد.

سرویس دهنده های DNS

سرورهای سیسـتم نام دامنه، نام های دامنه (در مثال گـوگل google.com) را با آدرسهای IP (173.194.39.78)مرتبط شان تطابق می دهند. وقتی شما آدرس google.com را در آدرس بار مرورگر می نویسید، رایانه شما با سرور DNS فعلی تان متصل شده و از آن آدرس IP مرتبط با چیزی که شما در آدرس بار نوشتید را درخواست می نماید . پس رایانه تان به آدرس IP مورد نظر متصل شده و google.com را در مرمگر وب تان نمایش می دهد. سرورهای DNS ای که استفاده می بکنید بوسیله گسترش دهنده سرویس اینترنت تان (ISP) ایجاد می شود. اگر از روتر مصرف می بکنید بنظر می رسد که روترتان به عنوان سرویس دهنده DNS برای کامییوترتان عمل می نماید اما روتر درخواست ها را جهت سرویس دهنده DNS مطعلق به ISP تان می فرستد.

زمان ی شما یکبار به یک وب سایت وارد می شوید، رایانه تان جواب های DNS را برای مدت زمان معین ی ذخیره می نماید بعنوان مثال در باره گوگل ، وقتی شما مجددا بخواهید وارد وب سایت آن شوید دیگر هیچ درخواستی به DNS از طرف سیـستم شما داده نمی شود، در واقع این یکروش برای بالابردن سرعت اتصال است که با صرفه جویی در فرستادن درخواست مجدد به DNS اتفاق می افتد.

استرس و نگرانی های امنیتی

بعضی ویروس ها همين طور دیگر برنامه های مخرب، سرویس دهنده DNS تان را با سرویس دهنده DNS که بوسیله برخی سازمان های مخرب یا کلاهبردار ایجاد شده است، عوض می کنند. این سرورهای مخرب می توانند کاری کنند تا وب سایت های زیاد دیده شده مانند گوگل ، یاهوو… به آدرس های آی پی مفرق اشاره کنند، که ممکن است بوسیله کلاهبردارها راه اندازی شده باشند. جهت مثال زمانی که شما به facebook.com متصل می شوید در صورتیکه درخواست به DNS مربوط به ISP خودتان برود در این صورت آدرس IP واقعی فیس بوک را بر می نماید ولی درصورتی که رایانه یا شبکه تان قربانی DNSهای مخرب شده باشد در اینصورت با آدرسIP مفرق مواجه خواهید شد. در این حالت نیز شما در آدرس بار مرورگر facebook.com را خواهید دید ولی ممکن است شما در صفحه واقعی فیس بوک نباشید براي چه که سرور DNS مخرب شمارا به یک آدرس IP دیگر ارجاء داده است.

جهت پیشگیری از این مساله از آنتی ویروس استفاده بکنید . همين طور بایستی به ارورهایی که در وب وبسایت های رمزگزاری شده(HTTPS) هم توجه بکنید به عنوان مثال چنانچه به وب وبسایت بانک خود مراجعه با پیام “گواهی نامعتبر”(Invalid Certificate) مواجه شدید این می تواند یک نشانه جهت شما باشد و به شما هشدار می دهد که از DNS مخرب استفاده می بکنید . در این صورت شما با خطر مواجهید جهت چه که در صورتی که توجه نکرده اطلاعات خود را وارد بکنید کلاهبرداران می توانند اطلاعات تان را بدزدند.
براي چه از سرویس دهنده های DNS دیگر استفاده کنیم

همان گونه که در بالا گفته شد شما می توانید از سرویس دهنده DNS در ISP خود استفاده بکنید . در اینجا می بایست بگوییم که شما مجبور به این کار نیستید و می توانید سرویس دهنده های DNS دیگری را در سیسـتم ران بکنید و آن را به عنوان پیش فرض مصرف بکنید . از مشهور ت ترین این سرویس دهنده ها که می توانید آنها را در سیـستم خود راه اندازی بکنید OpenDNS وGoogle Public DNS می با شند.

در بعضی مواقع این سرویس دهنده ها از سرعت برخوردارند . فرق اصلی در میزان سرعت در اینجا بستگی به فاصله شما تا سرویس دهنده DNS مورد نظرتان و میزان سرعت DNS مربوط به ISP تان دارد. این به مفهوماگر سرعت DNS در ISP شما بالا و فاصله تان تا سرویس دهنده DNS ای که در سیسـتم تان راه انداختید زیاد باشد در این صورت شما با یک سرعت نماید مواجه می شوید.

OpenDNS همچنین به شما اختیار فیلتر کردن وب وبسایت ها را می دهد. به عنوان مثال با مصرف از این قابلیت می توانید گاهي وب وبسایت های غیر اخلاقی را فیلتر کرده که در این صورت شما بجای صفحه مورد نظر با صفحه “Blocked” مواجه می شوید.

امیدواریم که با خواندن این متن اطلاعات مفید ی در مورد DNS کارایی آن بدست بیاورید. ما در این مطلب قصد داشتیم تا کمی شما را با جزئیات شبکه اینترنت آشنا کنیم. منتظر مقالات جذاب در این زمینه باشید.
بخشی از هارد رایانه سرور است که VPS شما می تواند تمالک نماید ..

مطلب پیشنهادی

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام

افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *