خانه / دسته‌بندی نشده / اطلاعات کامل در مورد هتل ها و انواع آنها

اطلاعات کامل در مورد هتل ها و انواع آنها

متل Motel

متل تلفیقی است از دو واژه Motor و Hotel و اساساً ماهیت بین راهی داشته و اکثرا ٌ ً خارج از شهرها قراردارد . در تعریف متل می توان گفت که هتلی است که در آن مسافران می توانند با خودروی شخصی وارد شده حتی خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک نمایند . یکی از معین ه های اصلی متل ها عدم وجود لابی در آنهاست چرا که میهمانان به مجرد وارد شدن به متل بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت کرده مستقیماً به سمت اتاق خود رانندگی می نمایند .


هتل زیتون مشهد

هتل پانسیون Hotel Pension

درشهرواقع شده تعدادی اتاق سالن غذاخوری ـ به اندازه ای که بتواند غذای ساکنان اتاقها را تأمین نماید ـ کتابخانه سالن بررسي و اتاق تلویزیون درآن پیش بینی وآماده شده است. پانسیون ً اتاق را به صورت ماهیانه و یا سالانه اجاره داده مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی پذیرد . بر همین اساس اکثرا ً سالن غذاخوری پانسیون تنها به اندازه احتیاج اتاق ها در نظرگرفته می شود . درپانسیون ها مقرارت خاصی وجود دارد و مسافران می بایست در ساعات معیّنی برای صرف صبحانه ، نهار شام سرمیزحاضرشوند وتا ساعت معین ی درب ورودی پانسیون باز است.

ریزورت هتل Resort Hotel

به هتل هایی اطلاق می شود که اکثرا ً نزدیک چشـم ه های مواد معدنی و یا ساحل قرار دارند. (هتل های ویژه استآسان )

هتل آبخش مان Apartment Hotel

هتل مکانى است براى اقامت تا در آن از مسافر پذیرایى شود. حال اگر امکان پذیرایى در هتل کاهش یابد ، هتل آسری مان شکل می گیرد . در هتل آپارت مان ها وسایل آشپزى وجود دارد نیازى به رستوران حس نمى شود . اقامت در هتل آپارت مان بسیار شبیه به اجاره آسری مان است با این فرق که قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هر بخواهد می تواند با هتل تسویه حساب کرده آنجا را ترک نماید . بر خلاف هتل ها که دارای شرایط سختی هستند هتل آسری مانها دارای انعطاف پذیری بالائی بوده انواع بسیار مفرق ی دارند . ً شبیه هتل ها ساخته می شوندو دارای تعداد بسیاری آبخش مان هستند . دوره اقامت در آنها بسیار مفرق بوده از چند روز تا چند ماه متغیر است . ً قیمت آنها از هتل های هم ردیف پایین تر است مسافرینی که در آن اقامت می گزینند آنرا به مثابه خانه انگاشته که موقتاً از محل اصلی زندگی آنها به دور است . پس هرآنچه که در خانه فراهم است ممکن است در هتل آقسمت مان هم فراهم باشد .

انواع هتلها بر حسب ستاره

هتل های ۲ ستاره :

پاکی راحتی و دکوراسیون منظم همآهنگ از الزامات این هتل ها است . ارائه رتبه دو ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه تمام مسائل زیر است :

خانه داری بسیار خوب دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاقها ، مبلمان با کیفیت، دارای رستوران با قابلیت ارایه سرویس در هر وعده غذایی استخر شنا ، خدمات رسانی به اتاق ها ورودی هتل با ظرفیت مناسب تخت هایی با اندازه معمولی و بزرگتر سرویس حمام بهتر و زیبا ، قفسه های کافی امکانات تفریحی حوله و صابون با کیفیت بالا پرسنل روش دیده لاندری و روم سرویس .

هتل های ۳ ستاره :

در هتل سه ستاره خدمات به طور کامل ارایه می گردد و به طور مناسب مدیریت می شود این نوع هتل ها دارای چشـم انداز زیبا و امکانات وسیع اند . ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه تمام مسائل زیر است :

نظافت خانه داری مراقبت عالی هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب ، فضای پذیرش فعال ۲۴ ساعته اتاق های بزرگ راحت بدون سر و صدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و برخي نقاشی روی دیوار، مبلمان با کیفیت بالا سیستم مرکزی تهویه هوا سیسـتم گرما ی ، اتاق های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک های عالی ، ترموستات کنترل درجه دما ، سرویس حمام زیبا که گاهي از آنها دارای وسایل آرایشی ، صابون وحوله با کیفیت عالی است دارای سوئیت اتاق لوکس محدوده زمانی وسیع جهت سرویس دهی به اتاق ها وجود دو دستگاه تلفن در اتاق یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی میز ، استخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن ، خدمات بیدار کردن ، وجود بیش از رستوران با غذای عالی امکانات تفریحی برای میهمان از قبیل سونا گلف . . . ارایه خدمات ویژشه از قبیل اتاق ملاقات ، پارک ماشین توسط مستخدم .

هتل های ۴ ستاره :

این هتلها نه فقط باید کلیه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند . تأمین راحتی آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان است ، آنها روش دیده، کارآمد و آگاه مؤدب هستند این نوع هتل ها دارای امکانات متنوعی می باشند . ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی نه تمام مسائل زیر است :

خانه داری مراقبت فوق العاده از هتل اتاق و فضای سبز طراحی ساختمان بصورت خاص و جالب هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار بهتر ، فضاهای عمومی ، آثار هنری کیفیت بالای فرش و گل تازه چشـم انداز محیط طبیعی فوق العاده فضای مناسب دکوراسیون جالب برای پذیرش ، رزوراسیون بسیار سریع کارآمد کارکنان متعهد با یونیفرم وجود دربان ، مدیریت متخصص ، تجهیزات عالی رستوران غذاهای متنوع خدمات رسانی عالی به اتاقها ، وجود اتاقهای بزرگ با نور کافی مبل مناسب قشنگ دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزئین شده با کارهای هنری ، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز ، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت های بزرگ و معمولی، سرویس دهی بصورت دو بار در روز به اتاق ها حمام بسیار تمیز با صابون وسایل ارایش و حوله ، جعبه کمک های اولیه ، آیینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، سیسـتم خشک کن دست در اختیار قرار دادن لباس های آسان به میهمانان سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب وبقیه امکانات مثل حمل و نقل روزنامه رایگان و …

هتل های ۵ ستاره:

این نوع هتل ها در ردیف اول قرار دارند . قوانین واستاندارد مربوط به هتل پنج ستاره کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته بشود . ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن بعضی نه تمام مسائل زیر است :

معماری و دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد ، نگه داری خانه داری منحصر به فرد مستمر ، دارای بیش از ۱۰۰ اتاق هال ورودی ، اتاق مهمان فضای عمومی تزئین شده با کارهای هنری ، مفروش شده با کیفیت بالا ، لابی بسیار زیبا ، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام دارای نگهبان سرویس ۲۴ ساعته ، پرسنل راهنمای دیده متعهد ، تزئین اتاقها با مصرف از اشیاء عتیقه ، دارای ۳ تلفن ( کنار تخت روی میز داخل حمام ) پاک کردن اتاق بصورت دو بار در روز سرویس حمام زیبا مدرن ، دارای رستوران عالی غذاهای متنوع و سرویس غذا دهی امکانات رستوران جذاب سرویس حمل و نقل ، مغازه و فروشگاه پوشاک یخچال در داخل اتاقها با انواع آشامیدن ی .

کارکنان در هتل ۵ ستاره : بسیار مرتب یونیفرم پوشیده با های شیک مؤدب وآگاه و کارآمد روابط عمومی بهتر ، نسبت به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیارعالی سرویس می دهند . دارای مدیر پیشرفته و متخصص سازگاری و همموسیقی ی سرویس ها تداوم نگهدارى وخانه داری بی عیب نقص اجزاء اصلی مهم برای حفظ درجه ۵ ستاره می باشند .

نکته با اهمیت : نکته با اهمیت در مورد ستاره هتل ها هتل آپارت مان ها اینست که « هتل ها را از یک تا ۵ ستاره طبقه بندی می نمایند در حالی که مهمانپذیر ها، مهمانسراها هتل آسری مان ها را از تا ۳ ستاره طبقه بندی می نمایند . به تعبیرى دیگر هتل آسری مان ۳ ستاره با هتل ۵ ستاره مساوی ى مى نماید این دو نوع از مراکز اقامتى از نظر کیفیت خدمات دهى در گروه خودشان بهترین هستند .»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *